آشنایی با سیستم اعلام حریق

همانطور که همه ما میدانیم ، سالانه حوادث  آتشسوزی در سراسر جهان رخ میدهد که باعث بروز خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری میگردد. با اینکه میتوان با مراقبت و در نظر گرفتن ایمنی های موجود از این خسارات جلوگیری نمود. در این مقاله یکی از این راه حل ها و استانداردهای موجود را برای شما شرح خواهیم داد

سیستم اعلام حریق چیست؟
سیستم اعلام حریق به انگلیسی Fire Alarm System شامل تعدادی تجهیز است که در هنگام آتش سوزی، حضور دود و کربن دی اکسید برای تشخیص و هشدار به سیستم کنترل و افراد به کار می رود.این هشدار می تواند از طریق به صدا درآمدن یک آژیر یا پخش یک پیام صوتی در ساختمان به افراد اطلاع داده شود.

صنایع الکترونیک ادیتک | ADITEC

صنایع الکترونیک ادیتک | ADITEC

سیستم اعلان حریق هوشمند

 قطعات سیستم  اعلام حریق خانگی

به طور کلی این سیستم از سه جزء اصلی تشکیل شده است. حریق در قسمت دتکتورها یا حسگرها تشخیص داده می شود و به سیستم کنترل مرکزی اعلام می شود، کنترلر مرکزی به قسمت هشداردهنده فرمان می دهد تا افراد را از حریق آگاه سازد.

اجزا سیستم اعلام حریق

پنل کنترل مرکزی (Fire Alarm Control Panel)

این قسمت هسته اصلی و پردازنده سیستم محسوب می شود که وظیفه کنترل و یکپارچگی سیستم را بر عهده دارد. پنل کنترل ارتباط بین آشکارسازها و تجهیزات هشدار در سیستم را ایجاد می کند. به طور کلی دستورات کنترلی در این بخش صادر می شود.

Fire Alarm Control Panel

تجهیزات تشخیص حریق یا آشکارسازها (Detector)

دتکتورهای سیستم اعلام حریق

آشکارسازها به عنوان ورودی به سیستم کنترل عمل می کنند. دتکتورها هم می توانند به صورت دستی و هم به صورت خودکار فعال شوند. دتکتورهای دود و حرارت، سنسورهای کربن دی اکسید CO2 و سنسورهای تشخیص گاز نمونه هایی از تجهیزاتی هستند که به صورت خودکار فعال می شوند.

دتکتور دودی SD101

دتکتور دودی SD101

شستی اعلام حریق

اما شستی های اعلام حریق به صورت دستی فعال می شوند یعنی اگر شما مشاهده کردید که قسمتی از ساختمان آتش گرفته ولی سیستم به صورت خودکار این آتش را تشخیص نداده می توانید این شستی را فشار دهید و سیستم اعلام حریق را فعال کنید.

ADITEC Manual Call Point

ADITEC Manual Call Point

چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق
خطاهای این سیستم از طریق این تجهیزات با ایجاد هشدارهای دیداری یا شنیداری در زمان حادثه برای اطلاع رسانی به افراد استفاده می شوند. این هشدار می تواند از طریق یک لامپ چشمک زن، آژیر یا پخش صدای ضبط شده از بلندگو باشد.

آژیر اعلام حریق

سیستم اعلام حریق متعارف

aditec fire alarm system

aditec fire alarm system

ساختمان یا مکانی که قصد داریم سیستم اعلان حریق را در آن پیاده سازی کنیم، به چند بخش یا به اصطلاح زون (Zone) تقسیم بندی می شود. در سیستم اعلام حریق متعارف با توجه به نحوه اتصال به پنل کنترل مرکزی، فقط متوجه این می شویم که کدام ناحیه یا زون دچار حریق شده است و این که کدام سنسور یا دتکتور این هشدار را صادر کرده مشخص نیست.

در سیستم متعارف تعداد آشکارسازهایی که در هر ناحیه می تواند قرار بگیرد حداکثر 32 دتکتور است.  بنابراین برای یک مرکز تجاری بزرگ با 1000 دتکتور نیاز به تعداد بالا زون یا ناحیه است که این باعث شلوغی سیم کشی ها می شود.

اخبار

الهام بخشیخلاقانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *